KCC.Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

20 de greșeli culturale pe care trebuie să le eviți în Coreea

Go down

20 de greșeli culturale pe care trebuie să le eviți în Coreea Empty 20 de greșeli culturale pe care trebuie să le eviți în Coreea

Post by 강 현 재[dee] Wed Jul 27, 2016 6:49 am

20 de greșeli culturale pe care trebuie să le eviți în Coreea Kerry_bows_in-south_korea

               Este prima data când vizitezi Seoul? Începi o nouă slujbă aici? Pentru a-ți oferi o mână de ajutor, am adunat 20 de greșeli culturale pe care trebuie să le eviți în Coreea. Dacă știi asta dinainte, nu numai că vei obține puncte extra pentru respect, dar vei face și o primă impresie grozavă… oh, și asta te scutește de predicile infernale ale unor ahjumma nervoase.


1. Să stai în locurile pentru  oameni bătrâni în metrou

               Ești în metrou și vezi toate locurile ocupate, înafară de cele rezervate pentru bătrâni sau femei gravide. Chiar dacă nu sunt ocupate, le lași libere dacă nu vrei să fii certat de cei în vârstă. Îmi amintesc, odată, într-un metrou, o femeie tânără s-a așezat pe un loc pentru bătrâni deoarece nu mai erau locuri libere. Foarte curând, un bărbat în vârstă intră în metrou și chiar dacă erau destule locuri libere pentru bătrâni, acea fată a fost certată (foarte rău) și a fost forțată să stea în picioare. Credeți-mă, nu vreți să supărați o ahjumma sau un ahjussi în Coreea. Nu e o experiență tocmai plăcută, așa că fă tot posibilul să eviți acest lucru…

20 de greșeli culturale pe care trebuie să le eviți în Coreea My-sassy-girl-scary2

Continuarea pe: http://kccro.ro/ro/20-de-greseli-culturale-pe-care-trebuie-sa-le-eviti-in-coreea
강 현 재[dee]
강 현 재[dee]
Vip member

Mesaje : 1413
Data de inscriere : 2011-09-22
Varsta : 28
Localizare : Piatra Neamt/ Cluj-Napoca

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum